Slovenská Republika

Slovensko (celým jménem Slovenská republika) je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Do roku 1992 bylo součástí Československa. Slovensko hraničí s Českem (252 km) a Rakouskem (91 km) na západě, s Maďarskem (677 km) na jihu, s Ukrajinou (97 km) na východě a s Polskem (444 km) na severu. Slovensko je členem OSN, NATO, OECD, WTO, Rady Evropy, OBSE, EEA, Evropské celní unie, EU, Schengenského prostoru, Eurozóny a Visegrádské skupiny.

Ačkoliv Slovensko je svou kulturou, obyvatelstvem a jazykem velmi blízko k Česku, slovenské dějiny se neshodují s českými dějinami. Slověni (pozdější Slováci) na rozdíl od Čechů nevytvořili po rozpadu Velké Moravy svébytný státní útvar. Od začátku 10. století až do roku 1918 bylo Slovensko součástí Uherského království (Horní Uhry).

V 19. století začalo, podobně jako v jiných zemích Evropy, národní obrození, během kterého se mezi slovenskou a českou inteligencí v jistém křídle prosadil názor o „dvou větvích jednoho národa“. To nakonec vyústilo ve společný boj za samostatnost a vzniku Československa, které přes různé peripetie existovalo až do roku 1992. V období druhé světové války na území Slovenska existoval Slovenský štát, který byl satelitem nacistického Německa a zanikl s koncem druhé světové války. Od 1. ledna 1993 mají Slováci svůj plně samostatný stát.

Kontakt

ČESKO-SLOVENSKO-KAZAŠSKÁ SPOLEČNOST o.s.

info@cs-kz.cz

Eliášova 467/28
160 00 Praha 6, Bubeneč

Vyhledávání

jsme významnými členy:

               

Komora pro hospodářské styky se SNS

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode