Politický systém

Česká republika je zastupitelská demokracie, parlamentní republika. Výkonnou mocí disponuje prezident a vláda, přičemž vláda je vrcholným orgánem výkonné moci. Vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně. Hlavou státu je prezident, volený každých pět let oběma komorami Parlamentu. Prezident navrhuje ústavní soudce, které musí schválit Senát, za určitých podmínek může rozpustit Poslaneckou sněmovnu a vetovat zákony (kromě ústavních). Jmenuje také předsedu vlády a další její členy jmenuje na jeho návrh. Přijímá demisi předsedy vlády a jeho prostřednictvím i od jednotlivých členů vlády.


Parlament České republiky je dvoukomorový, s Poslaneckou sněmovnou a Senátem. Do Poslanecké sněmovny se volí 200 poslanců každé čtyři roky na základě poměrného zastoupení. Jednou za dva roky se volbami obmění třetina Senátu na základě dvoukolových většinových voleb. Každý z 81 senátorů má šestiletý mandát.


Parlamentní politické strany


V Parlamentu je po volbách v roce 2010 (v květnu to byly sněmovní a v říjnu senátní) zastoupeno 9 politických stran a uskupení

 

Vláda

 

Vláda České republiky je od roku 2010 složena z Občanské demokratické strany, strany TOP 09 a strany Věci veřejné. Vede ji Petr Nečas, jeho místopředsedy jsou pak Karel Schwarzenberg a Karolína Peake.

 

Administrativní dělení


Podrobnější informace naleznete v článcích Administrativní dělení Česka, Kraje v Česku, Okres a CZ-NUTS.

 

Územní kraje


Území České republiky se dříve dělilo na 7 krajů podle Zákona o územním členění státu v novelizovaném znění. Tyto kraje byly zavedeny spolu se slovenskými kraji v roce 1960, ještě před federalizací Československa. Z hlediska zákona tyto kraje stále existují, v praxi jsou však zastíněny existencí nových, samosprávných krajů.
________________________________________
7 územních krajů        sídlo kraje

________________________________________
Středočeský kraj        Praha

Jihočeský kraj            České Budějovice 

Západočeský kraj        Plzeň

Severočeský kraj        Ústí nad Labem

Východočeský kraj      Hradec Králové

Jihomoravský kraj        Brno

Severomoravský kraj    Ostrava

________________________________________


Osmou, samostatnou územní jednotkou, která je z některých hledisek postavena na roveň krajům, je hlavní město Praha.

Kraje se dále dělí na okresy, dohromady je v Česku 76 okresů (šestasedmdesátý okres Jeseník, vznikl až 1. ledna 1996). Dnes je území krajů definováno výčtem okresů.

Původní krajské národní výbory (KNV), podobně jako národní výbory obcí a okresů, nebyly samosprávné v dnešním smyslu, protože samosprávné činnosti a pravomoci nebyly legislativně rozlišeny od výkonu státní správy, měly však své volené orgány (plénum a radu), jejichž pravomoci byly stanoveny. KNV byly zrušeny v roce 1990, kraje jako územní článek existují dále, ale nemají žádný volený sbor ani obecný správní úřad; vymezují toliko obvody působnosti krajských soudů, státních zastupitelství a některých dalších orgánů státní správy.

 

Samosprávné kraje

 

Od 1. ledna 2000 bylo ústavním zákonem č. 347/1997 Sb. zřízeno 14 vyšších územních samosprávných celků, jejichž názvy obsahovaly slovo kraj. Současně byly novelizací Ústavy tyto nové celky nazvány kraji, přestože dosud nebyly zrušeny územní kraje z roku 1960. Krajský úřad je krajským orgánem vykonávajícím též přenesenou působnost státní správy; v jeho čele stojí ředitel. Hlavou každého kraje je hejtman; pouze hlavou Prahy je primátor. Územní kraje ani samosprávné kraje nerespektují hranice historických českých zemí. Území Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje,Pardubického kraje a kraje Vysočina se nachází jak v Čechách, tak na Moravě a území Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje se nachází jak na Moravě, tak v Českém Slezsku.

_________________________________________________________
14 samosprávných krajů    Krajské město        obyvatelé (01/2009)
_________________________________________________________
hlavní město Praha (A)                                  1 233 211
Středočeský kraj (S)         Praha                     1 230 691
Jihočeský kraj (C)             České Budějovice        636 328
Plzeňský kraj (P)               Plzeň                        569 627
Karlovarský kraj (K)           Karlovy Vary              308 403
Ústecký kraj (U)               Ústí nad Labem           835 891
Liberecký kraj (L)              Liberec                     437 325
Královéhradecký kraj (H)    Hradec Králové           554 520
Pardubický kraj (E)            Pardubice                  515 185
Vysočina (J)                    Jihlava                       515 411
Jihomoravský kraj (B)         Brno                       1 147 146
Olomoucký kraj (M)           Olomouc                     642 137
Zlínský kraj (Z)                 Zlín                           591 412
Moravskoslezský kraj (T)    Ostrava                   1 250 255
_________________________________________________________

 

Okresy


V roce 1990 byly rovněž okresní národní výbory transformovány na okresní úřady, namísto sboru voleného občany je řídila okresní shromáždění volenákrajským zastupitelstvem. Ke dni 1. ledna 2003 byly okresní úřady zrušeny. Okresy jako jednotka státní správy nadále existují, okresy také zůstávají jednotkou statistickou.

 

Obce a jejich správní obvody

V roce 1990 byl místní a městské národní výbory byly přeměněny v obecní a městské úřady, přičemž volené orgány získaly takzvanou samostatnou působnost, která začala být rozlišována odpřenesené působnosti státní správy. Pro výkon státní správy na nejnižší úrovni byl zvolen smíšený model: obecní úřad je obecním orgánem. Česká republika se 1. ledna 1993 stala samostatným státem, ale na vnitřní územní členění to vliv nemělo.

Z hlediska všeobecné státní správy se kraje dělí na správní obvody obcí s rozšířenou působností (někdy též zvané „malé okresy“ nebo „obce III. [typu]“). Takovými obcemi se stala všechna dosavadní okresní města, přibyla k nim však řada dalších měst. Tyto obvody se někde dále dělí na správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem (tzv. „obce II. typu“), které vykonávají některé specifické pravomoci státní správy i pro okolní obce. Ještě menší bývají některé správní obvody matrik. Některé působnosti státní správy vykonávají pro své území všechny obce.

 

NUTS


Členění na jednotky NUTS 1, které odpovídají území o velikost 3 - 7 miliónů obyvatel, nebyly v ČR zavedeno. Jednotku NUTS 1 tak tvoří celé území České republiky.
Některé kraje se, směrem nahoru, sdružují do statistických oblastí zvaných též NUTS 2, které mají mít srovnatelný počet obyvatel, aby mohly být centrálně řízeny v projektech partnerství Evropské unie, a při financování místních projektů.
Plzeňský a Jihočeský kraj jsou tak sdruženy do oblasti NUTS Jihozápad, Karlovarský a Ústecký do oblasti NUTS Severozápad, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický do oblasti NUTS Severovýchod, Vysočina a Jihomoravský do oblasti NUTS Jihovýchod, Olomoucký a Zlínský do oblasti NUTS Střední Morava. Oblast NUTS Praha, NUTS Střední Čechy a NUTS Moravskoslezsko je každá tvořená jediným krajem.
Kraje jsou umístěny na úrovni NUTS 3, přičemž NUTS Praha, NUTS Střední Čechy a NUTS Moravskoslezsko zároveň i na úrovni NUTS 2.

 

Euroregiony

Pro posílení regionální spolupráce v Evropě vznikají takzvané euroregiony, a to zpravidla v regionech dělených státními hranicemi.

 

Armáda


Armáda České republiky je rozdělena do dvou větví: Pozemní síly AČR a Vzdušné síly AČR. Vrchním velitelem ozbrojených sil je prezident republiky Václav Klaus. Počet aktivních vojáků je 30 564 včetně civilních zaměstnanců. Jako člen NATO se ČR účastní mezinárodních operací ISAF a KFOR a má vojáky v Afganistánu a Kosovu. Mezi hlavní techniku AČR patří: bojová obojživelná vozidla BVP-1, BVP-2, BPzV, obrněné transportéry Pandur II, OT-64, OT-90, tanky T-72M4CZ, bojové letouny JAS-39 Gripen, Aero L-159 Alca a bitevní vrtulníky Mil Mi-24.
 

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode