Bankovní systém

 

V druhé polovině roku 2007 se v kazachstánském bankovním systému začaly projevovat příznaky krize. Národní banka Kazachstánu od 29. srpna 2007 rozhodla o navýšení povinných minimálních rezerv u komerčních bank z 8 %na 10 %. Tímto rozhodnutím Národní banka KZ mimo jiné vyslala signál, že u komerčních bank narůstají rizikové obchody a vlastním bankám snížila úvěrovou kapacitu.

Nestabilita na světových finančních  trzích v druhé polovině roku 2007 měla negativní vliv na rozvoj ekonomiky Kazachstánu, a to  z důvodu snížení objemů finančních zdrojů vkládaných do ekonomiky. Již tehdy odpovědné orgány přijaly opatření na  minimalizování dopadů na domácí ekonomiku. Druhá vlna finanční krize, doprovázená globálním deficitem likvidity, se projevila negativně v podnikatelském  sektoru, a to  snížením tempa růstu ekonomiky  a snížením  poptávky po  zboží a službách na světových trzích.

V listopadu 2007 Bank Austria, člen skupiny UniCredit Group, vstpoupil do kazachstánské banky "ATF-bank", koupí 92 % akcií za 2,118 mld. USD. Banka "ATF-bank" v první polovině roku 2007 podle objemu aktiv zaujímala 19. místo mezi bankami zemí SNS.

Mezinárodní agentura Standard&Poors´  koncem dubna 2008 potvrdila ratings 12 největších kazachstánských bank, kdy jsou všechny hodnocené zařazeny do skupiny B (BB+ stabilní až B- negativní/C).  Větší část bank přešla ze ratingu stabilního do nestabilního.

Fond stresových aktiv, který byl v Kazachstánu založen 1. listopadu 2008 se vstupním kapitálem 52 mld. tenge,  byl zaměřen na  odkup od komerčních bank problémových úvěrů s diskontem k tržní ceně. Toto rozhodnutí vlády  mělo komerčním bankám dát další příležitost na úvěrování reálného sektoru podnikání. Podle zahraničních expertů a rantingových agentur, kazachstánské komerční banky musí více konzervativně oceňovat úvěrová rizika.  Dluh bankovního systému se uvádí cca 44 mld. USD a v letech 2009 – 2010 banky musí splatit cca 12 mld. USD ročně.   

Národní banka Kazachstánu od 18. listopadu 2008 snížila normativy minimálních rezerv u bank tzv. druhé úrovně z 5 % na 2 % a na „jiné závazky“ ze 7 % na 3 %. Podle guvernéra Národní banky KZ se jednalo o „vysvobození“ zdrojů pro komerční banky  ve výši až  400 mld. tenge (kurz cca 120 tenge/USD). Cílem opatření bylo oživení domácí ekonomiku.

V závěru roku 2008 se vláda za účelem stabilizace bankovního sektoru rozhodla vstoupit 25 % kapitálově do čtyř kazachstánských komerčních bank a tento proces pokračoval i v roce 2009. Začátkem února 2010 kazachstánský bankovní a  finanční trh prošel dalšími výraznými změnami. Vláda oznámila, že vykupuje 75 % akcií v bankách BTA a Alliance (již dříve 25 %), které patří k největším komerčním bankám na domácím bankovním trhu. Po ovládnutí uvedených bank „Fondem národního blahobytu Samruk-Kazyna“  Národní banka Kazachstánu přestala subvencovat domácí měnu tenge a ta  během několika hodin devalvovala k USD o cca 25 %. Kurz se změnil ze 120 tenge /USD před devalvací na 150 tenge/USD.

Počátkem roku 2010 se bance BTA podařilo dohodnou s věřiteli (mezi než patří i EGAP) na restrukturalizaci dluhu. Následně Samruk-Kazyna oznámil, že po restrukturalizaci banku prodá.

Nyní je na finančním trhu v Kazachstánu 33 domácích bank a ministerstvo předpokládá jejich navýšení na cca 35. Mezi nejvýznamnější banky patří: Narodnyj Bank Kazachstana (komerční banka, BB+ negativní/B), TuranAlem (BB negativní/B), ATF-banka (BB+ stabilní/B), ABN Amro Bank Kazachstan (rating neuveden), KazKommerzBank (BB negativní/B), Texaka Bank (rating neuveden). Do tzv. „velké trojky" v Kazachstánu patří KazkommercBank, TuranAlem a Narodnyj Bank Kazachstána.

Kazachstánská komerční banka „Mezinárodní banka Alma – Ata“  (MBA) změnila název na „Home Credit Bank“. Nový název banky souvisí se změnou akcionáře banky, kdy nový akcionář Home Credit Group je členem skupiny společností PPF.  MBA podle výsledků z roku 2007 byla na 932. místě co do objemu aktiv mezi bankami společenství SNS a 27. mezi  kazachstánskými komerčními bankami.  

V Kazachstánu již poskytuje finanční služby člen Home Credit Group, a to AO Home Credit Kazachstán.  Za necelých deset let působení se více než 900 000 Kazachstánců stalo jeho klienty (KZ má 15,6 mil. obyvatel) a patří mu první místo v poskytování spotřebních úvěrů fyzickým osobám na kazachstánském finančním trhu. V současné době nabízí cca 30 programů spotřebního i peněžního úvěrování. Dá se předpokládat, že investice PPF byla  cílena na získání bankovní licence a tím se podařilo vytvořit předpoklady pro další rozvoj finančních služeb na kazachstánském trhu ve spolupráci AO Home Credit Kazachstán a Home Credit Bank.

Informace z druhé poloviny prosince 2008 uvádí, že v Kazachstáně (v Almaty) otevřela zastoupení Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ. Dne 15. března 2010 otevřela jako 1. islámská banka v KZ  pobočku  Al-Hilal Bank ze Spojených Arabských Emirátů. Banka a je připravena investovat do kazachstánské ekonomiky jednu miliardu dolarů. Druhou islámskou bankou se stala banka, otevřená v červenci 2010 na základě dohody finanční skupina Armanah Raya Malaysia a Development Bank of Kazakhstan.

Domácí pojišťovnictví je zatím ve svých začátcích a většina firem se snaží pojišťovat u zahraničních pojišťoven. Z místních pojišťoven lze uvést: Národní pojišťovna (Nacionalnaja strachovaja kampanija), Transportnoje strachovoje obščěstvo, KazInStrach (Státní společnost pro zahraniční pojištění), KazKommertzPolis, Johnson & Higgins Service Ltd. Pojišťovny jako své dceřinné společnosti začaly také zakládat největší kazachstánské banky. Postupně se rozbíhá i systém penzijního pojištění a jednotlivým fondům se daří akumulovat celkem velké prostředky, se kterými pak vstupují na finanční trh a stávají se dalším zdrojem pro investování. Zaměstnanci mají za povinnost odvádět do penzijního fondu 10 % svého příjmu.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode