Přijímaná a poskytovaná rozvojová pomoc

 

Kazachstán je příjemcem i poskytovatelem zahraniční pomoci, avšak saldo je jednoznačně záporné. Většina zahraniční pomoci směrované do Kazachstánu má charakter financování nebo částečného financování některých rozvojových programů, zejména zaměřených na výstavbu a zlepšení infrastruktury. Dále na ochranu životního prostředí, na rozvoj malého a středního podnikání, na zlepšení lékařské péče pro občany, na rozvoj dopravy a projekty určené pro zlepšení ochrany lidských práv atd. V žádném případě se nejedná o humanitární pomoc.

Evropská komise financuje či spolufinancuje v Kazachstánu projekty na zlepšení podnikatelského prostředí, na podporu malého a středního podnikání, na upevnění postavení nevládních organizací, budování střediska poskytování právnických konzultací, na ochranu a podporu podnikatelů, na rozvoj dopravní infrastruktury. Podílí se na středoasijském migračním projektu pracovních sil a navrhuje opatření k zlepšení systému běženců ve Střední Asii. Zvláštní pozornost ze strany EK je věnována projektům rozvoje a koordinace národních energetických politik států Střední Asie.

Kazachstán sám poskytuje spíše humanitární pomoc, která je především určena kazašským menšinám žijícím v zahraničí, zvláště v nejbližším okolí (Mongolsko, Uzbekistán, Turkménie, Čína, Afghánistán) s cílem jejich přesídlení zpět do Kazachstánu. Kazachstán se podílel i na poskytování humanitární pomoci v průběhu protiteroristické operace v Afghánistánu.

Evropská komise přijala Koncepci spolupráce se zeměmi Střední Asie na období do roku 2013, kde plánuje na projekty financované nebo spolufinancované z EK zvýšit proti předešlému období finanční zdroje na dvojnásobek. Priority spolupráce byly stanovené do oblasti lidkých práv, vzdělávání, zlepšování podnikatelského prostředí, ekologie, vodních zdrojů a infrastruktury.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode